Referanslarım

01

Hülya Rahma

Okul Öncesi Eğitim Danısmanı, 

“Çok şükür ki; Esra ile yollarımız kesişti. Seans gününü iple çekerek koşa koşa gittiğim, kendimi çok rahat hissettiğim sekiz ay geçirdik. Kendimi yargılamama, olduğu gibi kabul etme niyetimi Esra’yla yolculuğumda uygulamaya başladım.  Çok yaratıcı, çok etkili dönüşümleri olan bir süreç geçirdim. Bunda , uzman olmasının yanısıra kişiliğinin de çok büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum.!”

Ben,  uzun yıllar farklı psikologlardan bireysel psikoterapi aldım. Aralıklarla süren terapilerin elbette desteği oldu ama bir taraftan da  “doktor-hasta” ilişkisinden rahatsız oluyordum. Kendimi iyileşmem gereken hasta olarak görüyordum. Oysa ki, benim farklılığımdan utanmak ve bunu bir sorun olarak görmek yerine, farklılığımı kullanabileceğim alanlar açmam  gerekiyordu. Bazen arkadaşlarımla dertleşmek  daha iyi geliyordu. Ve hep bunun ikisini de yapacak bir rehberin bana daha iyi ışık tutacağına inanıyordum. Yani paylaşım sırasında karşımdakini  hem arkadaş hem de psikolog  gibi hissetmeliydim. Arkadaş gibi samimi ve içten , psikolog gibi teknikleri ve stratejileri  olan.

Çok şükür ki; Esra ile yollarımız kesişti. Seans gününü iple çekerek koşa koşa gittiğim, kendimi çok rahat hissettiğim sekiz ay geçirdik. Kendimi yargılamama, olduğu gibi kabul etme niyetimi Esra’yla yolculuğumda uygulamaya başladım.  Çok yaratıcı, çok etkili dönüşümleri olan bir süreç geçirdim. Bunda , uzman olmasının yanısıra kişiliğinin de çok büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. İnsani değerleri çok yüksek,  her şeyi ve herkesi olduğu gibi kabul eden ve sürece güvenen, bunu da karşısındakine hissettiren, inandıran biri. Seansının en önemli özelliklerinden biri de süreci çok iyi özetleyen, derinleştiren metaforlar kullanması.  Bu en keyif aldığım bölümdü, seans sonu metaforu çantama atıp,  tüm hafta bende nasıl açılımlar olacak, bilmediğim hangi taraflarım çıkacak diye meraklı bir heyecan ve keyif , kimi zaman da korku ve kaygı duyuyordum. Korku ve kaygımı yönetemediğimde de her an destek alabileceğimin güvenini hissediyordum.

Seanslarımız bitti ama süreçlerimiz hep  evrilmeye devam edecek. Ve benim artık hayatımda , süreç sıkıştırdığında içten dinleyecek ve ışık tutacak, güvendiğim biri var.

Kendisine minnettarım…

02

Gizem Akdoğan

Oyuncu

“Görüşmeler haftalar geçtikçe bende merak ve ilgi uyandırdı. Çünkü hayatımda ilk defa yumuşama,farklı açıdan bakmaya dair deneyimler gerçekleşti.”

Gözleri aşka gülen taze çiçek dalısın… Yazıya başlamak üzere otururken bu şarkı geçti aklımdan. Esra hakikaten aşk, sevgi, şefkat üzerine ne güzel omuz verdi hayatıma. Başta acaba mı diye başlayan görüşmeler haftalar geçtikçe bende merak ve ilgi uyandırdı. Çünkü hayatımda ilk defa yumuşama, farklı açıdan bakmaya dair deneyimler gerçekleşti. Özeniyle, dikkatli dinlemesiyle, sevgisiyle, nezaketiyle, içtenliğiyle ve tabii ki ona özel ışığı ve enerjisiyle iyi ki yollarımız kesişti dediğim hayatıma ilham olan canım kadın.

03

Gizay Akdoğan

Film Yapımcısı, Asistan

“Sesimin duyulmadığını hissettiğim ve o sesi kendimin bile duyamadığı zamanlarda; Esra’nın anlattıklarımı duyuyor olması, beni okuyor olabilmesi ve ne hissettiğimin ne kadar kıymetli olduğunu -bunu söylemese bile- her seferinde hatırlatıyor olması en kıymetli tecrübe olsa gerek.”

Esra ile ilk buluşmamız, ben hararetle bir şeyler anlatıyorum -sonuç olarak seansımızda ne kadar anlatırsam o kadar iyi değil mi- susmadan ne kadar konuştum ve anlattım bilmiyorum, belki yarsından fazlasında ben konuşmuşumdur ilk görüşmemizde, derken bir anda Esra bana bakıp “Peki nasıl hissediyorsun?” diye sordu. O anda afalladım işte, NASIL MI HİSSEDİYORUM. “Düşünmedim” diye çıkıyor ağzımdan, Esra gülümsüyor haliyle. Nasıl hissettiğimi düşünemem ki sadece hislerimin/duygularımın farkında olabilirim. İşte bunu onunla tanıştıktan sonra tekrar hatırlıyorum. Kendimi duymakta güçlük çektiğim bu MODERN DÜNYADA iç sesimi tekrar duymama, nasıl hissettiğimin farkında olmama vesile oldu Esra. Ha bir de pekte iyi dinleyici değilim ben. İyi dinleyici olamayan benim hayatımda da pekte iyi dinleyici dostlarım olmaması pek tabii. Sesimin duyulmadığını hissettiğim ve o sesi kendimin bile duyamadığı zamanlarda; Esra’nın anlattıklarımı duyuyor olması, beni okuyor olabilmesi ve ne hissettiğimin ne kadar kıymetli olduğunu -bunu söylemese bile- her seferinde hatırlatıyor olması en kıymetli tecrübe olsa gerek.

04

Özkan Kaya

Co-founder, Colours of Balat

Esra’nın içten, samimi, sevecen ve bir o kadar da profesyonel duruşu sayesinde bir anda kendimi onun ellerine bırakmıştım. Uzun yıllar boyunca en güvendiklerime bile zorla anlattıklarımı, Esra ile kendiliğinden gelen bir doğallık ile paylaştım.

Esra ile ilk karşılaşma anımızı hiç unutmuyorum. Koçluk almak üzere bir araya geldiğimizde genel olarak kafam karışık ve nasıl bişey ile karşılaşacağıma dair hiç bir fikrim yoktu. Ama Esra’nın içten, samimi, sevecen ve bir o kadar da profesyonel duruşu sayesinde bir anda kendimi onun ellerine bırakmıştım. Uzun yıllar boyunca en güvendiklerime bile zorla anlattıklarımı, Esra ile kendiliğinden gelen bir doğallık ile paylaştım. İlk buluşmamız olmasına rağmen uzun süredir içinden çıkamadığım birkaç konuyu görüşme sonunda çözüme kavuşturmuş olmak beni çok rahatlatmıştı. Ondan sonraki görüşmeler de, fayda aldığım konular giderek çoğaldı ve her buluşmamızı iple çeker oldum. Esra aynı zamanda, buluşma öncesi ve sonrasındaki değerlendirme ve toparlamalarıyla her zaman destek olmaya devam etti. Zaman planlamalarımızdaki ve buluşma takviminde ki esnekliği işlerimi daha kolay yapmamı sağladı.

05

Alev Belviranlı

Cihangir Yoga

Ekibimizle yaptığı çalışmada hem sempatik hem de empatiye dayalı yaklaşımı sayesinde en sorunlu alanlarda ekibimizi ortak bir anlayışta birleştirme başarısı gösterdi.

Cihangir Yoga Hizmetleri A.Ş. 2006 yılından bu yana Yoga ve Yoga Uzmanlık Programları alanında Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurumlarından birisidir. İstanbul’da 3 şube ve ayrıca online olarak açtığı Dijital şubesi ile her ay 3.000’den fazla kişiye hizmet vermektedir.

Sunduğumuz hizmet gereği, hem kurum içi hem de öğrencilerle yoğun bir işetişim akışımız bulunmakta idi. Bir yoga kurumu olmamız sebebiyle, hem kurumsal hem de topluluk odaklı bir işletmeyiz. Bu sebeple sık sık iletişim sorunları yaşamakta idik. Öğrencilerimizle bir nevi aile ilişkisi kurduğumuz, topluluk şeklinde hareket ettiğimiz için kurumsal uygulamaları oturtmak bizleri oldukça zorlamakta idi.
Esra Uras Bilgin ile 2019 yılında 6 aylık bir çalışmayı tamamladık. Esra Hanım, her şeyden önce sadece satış değil müşteri ile iletişimde olduğunuz her alanda nazik, içten, aynı amanda gerçekçi bir iletişim dili kurabilmenizin yollarını açmakta. Bunu standart eğitimlerle değil, yıllar içerisinde hem deneyim hem de aldığı eğitimlerle kendine has bir şekilde ortaya koymakta. Ekibimizle yaptığı çalışmada hem sempatik hem de empatiye dayalı yaklaşımı sayesinde en sorunlu alanlarda ekibimizi ortak bir anlayışta birleştirme başarısı gösterdi. Bir ekip olduğumuzu hissettiğimiz, ortak çözümler ürettiğimizde , gerçekçi ancak anlayışa dayalı hizmet verdiğimizde pek şok iletişim kaynaklı sorunumuzu daha kolay aştığımızı gördük.
Esra Uras Bilgin, inanılmaz çalışkan, çözüm ve sonuç odaklı aynı zamanda da birlikte çalışması oldukça keyifli birisi. Pozitif ve yüksek enerjisi ise her zaman her seviyede motivasyon kaynağı sağladı. Kendisine ne kadar teşekkür etsek az. Her zaman yine birlikte çalışmaktan çok mutlu olacağımız, hepimizde yer bırakan bir danışman oldu.

Teşekkürlerimle

İletişim

Email

newselfinstitute@gmail.com